Patrol Bractwo Krwi Aktywnymi obywatelami świata

Jedną z podstawowych wartości naszego harcerskiego życia jest służba, niesienie pomocy innym to bardzo ważny element harcerskiego wychowania. Jako instruktorzy, harcerze, czy zuchy angażujemy swe siły w dziesiątki akcji na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym, starszym, czy chorym. Harcerze słyną z pomagania i lubią to robić.

Jednak czasem życie pisze zupełnie inne scenariusze – teraz pomocy potrzebował pewien instruktor z naszego Hufca – potrzebna była bezcenna krew dla osoby z rodziny Druha.

Zaistnienie tej sytuacji zainspirowało 12 DSH, 13 KDW, 29 KDH, 53 KDH, tak powstał patrol „Bractwo Krwi” Harcerze rozpoczęli swoją przygodę od zbiórek o tematyce transplantologii, krwiolecznictwa oraz rejestracji jako dawcy szpiku. Kolejną aktywnością w ramach działania patrolu, była organizacja akcji krwiodawstwa  – udało się wtedy zebrać ponad 12 litrów krwi.

Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego w ramach 19. edycji europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej obchodzonego w dniach 18 – 26 listopada pod hasłem „Cele Zrównoważonego Rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas!”  zorganizowało konkurs, w którym wyniku ogólnopolskiego głosowania szlachetna akcja Patrolu Bractwa Krwi zajęła I miejsce w kategorii społeczeństwo!

Hasło Tygodnia Edukacji Globalnej wybierane jest na corocznym spotkaniu Sieci Koordynatorów i Koordynatorek Edukacji Globalnej, działającej przy Centrum Północ-Południe Rady Europy. Na wybór tego właśnie tematu wpłynęła potrzeba dalszej promocji agendy Celów Zrównoważonego Rozwoju, przyjętej w 2015 roku przez ONZ.

Po raz kolejny znane nam doskonale słowa  generała  Roberta Baden Powell 'a „Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście” miały swoje odzwierciedlenie w postaci tej szczytnej akcji.

Gratulację całemu Patrolowi Bractwa Krwi!