Wspólnota Seniorów ZHP im. ks. hm. Antoniego Bogdańskiego w Skulsku

Wspólnota seniorów jest Ogólnopolskim Ruchem Programowo-Metodycznym mającym siedzibę na ternie naszego hufca. Wspólnota działa zgodnie z regulaminem określającym zasady funkcjonowania zaakceptowanym przez Wydział Seniorów i Starszyzny Harcerskiej Głównej Kwatery ZHP.

Aktualne informacje dot. Wspólnoty znajdują się  tutaj

Wspólnotą kierują władze w składzie:

Komenda Wspólnoty:

1.       phm. Iwona Milas – komendantka (Hufiec Konin)
2.       hm. Włodzimierz Duch – z-ca komendanta (Hufiec Inowrocław)
3.       pwd. Jerzy Brzeziński – z-ca komendanta (Hufiec Konin)
4.       hm. Zofia Robak – sekretarz (Hufiec Konin)
5.       phm. Bożena Posacka (Hufiec Konin)
6.       hm. Paweł Napieralski (Hufiec Poznań-Wilda)
7.       pwd. Jerzy Lipiński (Hufiec Mogilno)

Komisja rewizyjna Wspólnoty:

1.       pwd. Teresa Szrajbrowska – przewodnicząca (Hufiec Mogilno)
2.       phm. Henryk Niedźwiecki – z-ca przewodniczącego (Hufiec Poznań-Jeżyce)
3.       pwd. Franciszek Herwart – sekretarz (Hufiec Mogilno)
4.       phm. Urszula Iczakowska (Hufiec Poznań-Wilda)5
5.       phm. Maria Tylman (Hufiec Trzemeszno)

Kapituła Wspólnoty:

1.       hm. Halina Smól-Bór – przewodnicząca (Hufiec Poznań-Jeżyce)
2.       hm. Bogdan Pietrzak – z-ca przewodniczącego (Hufiec Poznań-Grunwald)
3.       pwd. Barbara Włodarczyk – sekretarz (Hufiec Konin)
4.       hm. Ryszard Dubisz (Hufiec Poznań-Jeżyce)
5.       hm. Aleksander Sekulski (Hufiec Gniezno)
6.       hm. Edmund Szlacheta (Hufiec Trzemeszno)
7.       hm. Andrzej Wolski (Hufiec Konin)

Do Wspólnoty należą 24 kręgi: 16 kręgów z Chorągwi Wielkopolskiej, 4 kręgi z Chorągwi Kujawsko – Pomorskiej, 2 kręgi z Chorągwi Gdańskiej, 1 krąg z Chorągwi Mazowieckiej, 1 krąg z Chorągwi Łódzkiej.

W roku odbywają się dwie zbiórki:

• komendy wspólnoty, komisji rewizyjnej, kapituły, komendantów i zastępców komendantów kręgów połączona z opłatkiem – w styczniu;
  • przygotowująca Patronalny Dzień Skupienia – w kwietniu.

Zbiórki styczniowe połączone z opłatkiem każdego roku organizuje inny krąg. W 2008 r. organizatorem był Krąg Seniorów ZHP Ziemi Kolskiej. W 2009 roku zbiórka odbyła się w Poznaniu, a gospodarzem był Krąg Instruktorski „Dziewiątaków Seniorów” ZHP Poznań Wilda.

Zbiórki kwietniowe odbywają się w Gminnym Ośrodku Kultury w Mielnicy. Organizatorami są  Gminny Ośrodek Kultury i Komenda Wspólnoty. W tych zbiórkach uczestniczy wójt Gminy Skulsk, komendant hufca, ksiądz kanonik – kustosz Sanktuarium, przedstawiciele: OSP i Policji, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Skulsku.

07.06.2008 r. odbył się XII Patronalny Dzień Skupienia w Sanktuarium Służb Mundurowych w Skulsku. W uroczystości uczestniczyły 23 kręgi seniorów, harcerki i harcerze z wielu hufców, rodziny tych, których tabliczki epitafijne były umieszczone w tym roku w Mauzoleum, zaproszeni goście, orkiestra GOK w Skulsku. W przygotowaniu Mauzoleum do uroczystości oraz w realizacji scenariusza bardzo nam pomogła dyrekcja Szkoły Podstawowej w Skulsku, członkowie 18 Drużyny Harcerskiej im. ks. hm. Antoniego Bogdańskiego w Skulsku oraz drużynowa tej drużyny dh, Joanna Paprocka. Służbę medyczną pod opieką phm. Ewy Chalasz posiadającej Brązową Odznakę Kursu I Pomocy pełnili członkowie 24 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Błyskawice” im. gen. Roberta Baden – Powella z Konina.

06.06.2009r. odbył się XIII Patronalny Dzień Skupienia. W uroczystości uczestniczyły 22 kręgi należące do Wspólnoty. Byli też harcerze ze Skulska i innych środowisk, zaproszeni goście, rodziny tych, których tabliczki epitafijne umieszczone były w tym roku w Mauzoleum. W przygotowaniu Mauzoleum do uroczystości oraz w realizacji scenariusza bardzo nam pomogła dyrekcja Szkoły Podstawowej w Skulsku, oraz 18 Drużyna Harcerska  i 19 Drużyna Starszoharcerska ze Skulska wraz z drużynowymi.